Ата -аналарға арналған ұсыныстар «Бала мамандықты таңдайды»
Ақырында, сіздің балаңыз болашақ мамандықты таңдауға жақындаған кез келді - бұл өмірдің қызықты сәті, сонымен қатар, кез келген таңдау сияқты, балаға да, ата -анасына да күмән, тәжірибе әкеледі. . Сіздің міндетіңіз - балаға осы қиын мәселеде сауатты түрде көмектесу, себебі таңдау тек әдейі ғана емес, баланың қызығушылығы мен қабілетіне сәйкес келуі керек.

Неліктен бала сіздің көмегіңізге мұқтаж? 14-16 жас аралығындағы балалардың көпшілігі психологиялық тұрғыдан өз бетінше таңдау жасауға дайын емес, ал көпшілігі шешім қабылдау қажеттілігінен қорқады, және бұл табиғи нәрсе, өйткені мәселе өте маңызды және қабылданған шешім ерікті болады. баланың болашақ өміріне әсер етеді. Сондықтан, студент үшін жақындарының қолдауы мен қатысуын сезіну өте маңызды, ол кез келген уақытта сізге көмек сұрай алатынын білуі керек.

Бірақ сіз оны таңдауға жауапкершіліктен толық босатпауыңыз керек. Ол осылай шешкенін сезінуі маңызды. Өйткені, егер жасөспірімге мамандықты өзі таңдамағандай болып көрінсе, онда ол оқуды жалықтыратын және ауыр міндет ретінде қабылдап, өзі үшін оқымайды. Біз оларға осы қиын мәселеде көмектесуіміз керек, бірақ олар үшін таңдау жасамауымыз керек.

Егер сіз келесі шарттар орындалса, сіздің балаларыңыздың таңдауын дұрыс деп санауға болады.
Біріншіден, баланың осы жұмыс үшін кәсіби маңызды қасиеттер жиынтығы болуы керек - интеллектуалды, физикалық және жеке.

Екіншіден, бұл мамандық еңбек нарығында сұранысқа ие болуы керек. Үшіншіден, болашақ жұмыс ауыртпалық емес, қуаныш болуы керек.

Балаларға мамандық таңдаудағы қателіктерді азайтуға қалай көмектесуге болады

Ата -аналардың көмегі не болуы мүмкін және нені ескеру керек:
Балаңызбен жүректен сөйлесуге уақыт табу өте маңызды, осылайша сіз оның армандары, жоспарлары, қызығушылықтары туралы біле аласыз. Бұл жағдайда, әрине, сіздің шынайы қызығушылық маңызды. Сіздің пікіріңізді таңуға болмайды, бірақ баланың армандарын қаншалықты шындыққа жанаспайтынына қарамай, бірнеше нұсқаны ұсыну маңызды.
Ата -аналардың тәжірибесі балалар үшін өте маңызды. Мамандығыңызды қалай таңдағаныңызды, сізге не басшылық еткенін, сізге кім көмектескенін айтыңыз.
Егер сіз балаңыздың кәсіби таңдауына ренжіген болсаңыз, оны көндірмеңіз немесе үзілді -кесілді тыйым салмаңыз, бұл тек қақтығыстарға әкеледі. Конструктивті әрекет етіңіз: оның таңдауы неге негізделгенін білуге ​​тырысыңыз, осы шешімнің салдарын талдаңыз (жақын / 1-2 жылда) және алыс (5-10 жылда), оң және теріс). Балаға шешімнің жауапкершілігі оның мойнында болатынын түсіндіріңіз.
Егер бала бұрын өзі үшін мамандық таңдаған болса, балаға жағдайды келесі схема бойынша талдауға көмектес:
оның ішкі резервтері (қабілеттері, пәндерді білуі), ішкі кедергілер: баланың денсаулығының жай -күйі, білімінің жеткіліксіздігі, жеке қасиеттері - және осы кедергілерді жеңу қабілетіне кедергі келтіретін не бар?
сыртқы қолайлы факторлар (сыртқы әлемде қолдаудың болуы),
сыртқы қолайсыз факторлар (сыртқы әлемде араласудың болуы).
жоғары сынып оқушысы өз жоспарлары туралы шешім қабылдай алмаса да, біз бұған не байланысты екенін түсінуге тырысуымыз керек. Егер ол тек армандап, ештеңе жасамаса, сіз оған нақты жоспар құруға көмектесуіңіз керек,
оның қанша уақыты бар және не істеу керектігін талқылайды.

Бала әрқашан білетінін ғана таңдайды, сондықтан оған әр түрлі мамандықтар туралы, оның өмірдегі мүмкіндіктері туралы мүмкіндігінше көп ақпарат беріңіз. Мүмкін, дәл осы білім оған өзін-өзі анықтау үшін жетіспейді.

6. Ұялшақтық пен қажетті дағдылардың болмауына байланысты көптеген жасөспірімдерге қандай да бір нақты әрекеттерді орындау қиынға соғады (қоңырау шалу, университетке немесе колледжге бару), бұл жағдайда ата -аналардың көмегі таптырмайтын болады. Онымен бірге түрлі оқу орындарында ашық есік күніне барыңыз, олардағы білім беру салаларын зерттеңіз.
Болашақ мамандықты талқылай отырып, бір нұсқаға назар аудармаңыз, әр түрлі нұсқаларды қарастырыңыз, себебі балама балада стрессті және мазасыздықты төмендетуі мүмкін.
Мамандық таңдауда қазіргі жас жігіттер мен қыздар келесі факторларды басшылыққа алады: кәсіптің беделін, осы кәсіп өкілдеріне тән жеке қасиеттерді, осы кәсіби шеңберге тән қарым -қатынас принциптері мен нормаларын. Енді, шамасы, маңызды факторлардың бірі материалдыққа айналуда - болашақта жақсы ақша табу мүмкіндігі. Әрине, бұл маңызды екенін түсіндіріңіз, бірақ егер жұмыс көңілді болмаса, ол өмірді бақытсыз етеді.
Балаңызды психологпен кеңесуге және кәсіби бағдарлаудан өтуге шақырыңыз. Мамандық таңдау үшін бұрыннан бар мамандықтар әлемін түсініп қана қоймай, ең алдымен өзіңізді - сіздің жеке қасиеттеріңізді, қабілеттеріңізді, бейімділігіңізді білу қажет.
Есіңізде болсын: ең басты құндылық-баланың денсаулығы мен амандығы. Және бұл балаға қойылатын талаптар оның қабілеттеріне сәйкес болғанда ғана мүмкін болады.