Біз сіздермен сәлемдесуге
қуаныштымыз мектебіміздің ресми сайтында!

Сайт біздің қалай екенімізді білгісі келетіндердің
барлығына арналған оқу орны.

Бөлімге өтіңіз

Бастапқыда Обаған ауданы 1928 жылы 17 қазанда Қазақ АССР Үкіметінің қаулысымен Большечураков болысынан құрылды. Бұл формада ол 1935 жылға дейін созылды. Осы жылдары Қазақ АССР жаңа Конституция қабылдауға дайындалып жатты. Осы мақсатта елде аумақтық-әкімшілік бөлініс ретке келтірілді: ауылдық кеңестер, аудандар, облыстар құрылды. Ол кезде Қостанай облысындағы аудандардың бір бөлігі Ақтөбе облысының, соның ішінде Обаған ауданының құрамына кірген. Аудан екі рет қайта құрылды, нәтижесінде Қостанай, Семиозер және Урицкий аудандары арасында бөлінді.

Қостанай облысының құрылуына байланысты Обаған ауданы құрылды, ол 1936 жылдың 1 қыркүйегінен бастап үшінші рет жұмыс істей бастады.

60-шы жылдары аудан құрылымын жетілдіру жұмыстары жүргізілді. Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесі Президиумының жарлығымен 1963 жылы 2 қаңтарда Затобол, Қостанай және Обаған аудандарының базасында Қостанай ауданы құрылып, әкімшілік орталығы Затобол кенті болды. Нәтижесінде Обаған ауданы жойылды.

1963 жылдың қаңтарынан 1985 жылдың қазанына дейін аудан болған жоқ. Тек 1985 жылдың 9 қазанынан бастап Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесі Президиумының Жарлығымен Қостанай, Урицк және Семиозер аудандарынан Обаған ауданы қайта құрылды. Обаған ауданының құрамына 12 ауылдық кеңестер кірді: Б-Чураковский, Владимировский, Димитровский, Маяковский, Силантьевский, Совхозный, Щербаковский, Докучаевский, Лермонтовский, Новоалексеевский, Свердловский және Приозерный.

Обаған ауылының жаңа аудан орталығы өте тез және қысқа мерзімде салынды, барлық әлеуметтік коммуникациялық қызметтері бар заманауи елді мекеннің ерекшеліктеріне ие болды.

Жаңа аудан барлық бағыттар бойынша қарқынды дамыды, басқару нысандары мен әдістері жетілдірілді, білім беру, мәдениет, денсаулық сақтау дамыды.

Аудан барлық жерде қорытынды шығарылған күнтізбелік жылдың соңында құрылды, ал жаңадан ұйымдастырылған аудан үшін бұл өзінің барлық қызметінің бастамасы болды.

Ыбырай Алтынсариннің туғанына 150 жыл толуына байланысты аудан атауын өзгерту идеясы туындады. Халықтың басым бөлігі Алтынсарин ауданын атауға бейім болды. Аудан және облыс басшылығының Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесі алдындағы қамқорлығының нәтижесінде Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесі Төралқасының 1991 жылғы 5 шілдедегі № 751 қаулысымен Обаған ауданы Алтынсарин ауданы болып қайта аталды.