Біз сіздермен сәлемдесуге
қуаныштымыз мектебіміздің ресми сайтында!

Сайт біздің қалай екенімізді білгісі келетіндердің
барлығына арналған оқу орны.

Бөлімге өтіңіз

"Жаһандық құзыреттер" курсының үлгілік оқу бағдарламасы "мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің" мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы " Қазақстан Республикасы Білім Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленді., негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген), өзгерістер "бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру деңгейлерін таңдау бойынша жалпы білім беретін пәндер мен курстар бойынша үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" 2022 жылғы 16 қыркүйектегі № 399 енгізілді, 2022 жылғы "21" қарашадағы № 467 бұйрық.

Жаһандық құзыреттілік-бұл өзіндік пәндік мазмұны, құндылық негізі бар және әмбебап дағдыларды қалыптастыруға бағытталған функционалдық сауаттылықтың құндылық-интегративті компоненті (soft skills).

"Жаһандық құзыреттілік" курсы білім алушылардың құндылық бағдарларын, коммуникативтік дағдыларын, этикалық нормалары мен мінез-құлық көзқарастарын қалыптастыруға ықпал етеді.

Курстың мақсаты: мінез-құлық мәдениетінің стандарттарына сәйкес келетін және жаһандық құзыреттілікке ие бәсекеге қабілетті тұлғаны қалыптастыру.

"Жаһандық құзыреттілік" курсын өткізу кезінде біз қазіргі өмірде қажет болатын ХХІ ғасырдың дағдыларын дамытамыз.

Мұндай негізгі дағдылар қалыптасады:

● Оқу сауаттылығы
● Математикалық сауаттылық
● Жаратылыстану сауаттылығы
● Акт сауаттылығы
● Қаржылық сауаттылық
● Мәдени және азаматтық сауаттылық
Мұндай құзыреттер қалыптасады-күрделі сын-қатерлерге жауап, өмірлік жағдайлардың кең ауқымында қолдану:

● Сыни тұрғыдан ойлау, мәселелерді шеше білу
● Шығармашылық
● Коммуникативтілік және өзара әрекеттесу қабілеті
● Жеке тұлғаның қасиеттерін ынтымақтастық қабілеті
● Қызығушылық
● Бастамашылық
● Табандылық
● Бейімделу (икемділік)
● Көшбасшылық
● Әлеуметтік және мәдени хабардарлық/хабардарлық.

Оқушылардың жаһандық құзыреттілігін қалыптастырудағы мектептің рөлі / жағдай жасау…:

...жаһандану процесі, оның барлық салалардағы көрінісі және адам мен қоғам өмірінің барлық аспектілеріне әсері туралы білімді игеру;

...мәдени әртүрліліктің құндылығын түсінуге негізделген әртүрлі мәдениеттерге қатысты тәжірибені игеру;

...оқушылардың аналитикалық және сыни ойлауын қалыптастыру үшін;

...оқушылар өздерінің мәдени ерекшеліктерін түсініп, әлемнің мәдени әртүрлілігін түсінуі үшін.

Курс бағдарламасына білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып әзірленген алты бөлім (бірлік) кіреді.

"Этика және этикет" бөлімшесі білім алушылардың бойында адалдық, әдептілік, өз іс-әрекеттері үшін жауапкершілік, әдептілік, ізгі ниет, мінез-құлық мәдениетінің жоғары стандарттарын білдіретін ұжымда жұмыс істей білу сияқты жеке қасиеттерін дамытуға ықпал етеді.

"Азаматтық және патриотизм" бірлігі өзін ел азаматы ретінде сезінуге, өзінің Отанға қатыстылығын сезінуге және оның мүдделеріне қызмет етуге, азаматтық ұстанымын көрсетуге дайын болуға мүмкіндік беретін жеке қасиеттерді қалыптастыруға бағытталған.

"Медиа сауаттылық және қаржылық сауаттылық" бірлігі медиа кеңістіктің құралдарын талдауға, бағалауға және пайдалануға мүмкіндік беретін дағдыларды, сондай-ақ қаржыны басқару және өзінің қаржылық әл-ауқатын қамтамасыз ету дағдыларын қалыптастыруға бағытталған.

"Тіршілік қауіпсіздігі" бірлігі қауіпсіз мінез-құлық, салауатты өмір салтын ұстану дағдыларын қалыптастыруға бағытталған.

"Экологиялық мәдениет" бірлігі өз денсаулығына, табиғатына ұқыпты қарайтын, қоршаған ортаға теріс әсердің салдарын түсінетін және белсенді табиғатты қорғау қызметін жүргізетін тұлғаны қалыптастыруға бағытталған.

"Зайырлылық және дінтану негіздері" бірлігі (тек 9-сыныпта енгізілген) зайырлы мемлекет, діннің қоғам өміріндегі орны, жалған діни және деструктивті діни ағымдардың әсер ету қаупі туралы идеяны қалыптастыруға бағытталған.

"Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" бірлігі,

кәсіпкерліктің негіздері қарастырылады: кәсіпкерлікке кіріспе, нарықтың жұмыс істеу тетіктері, нарықтық тепе-теңдік, табысты кәсіпкердің дағдылары, бизнестегі заманауи технологиялар;
қазіргі жағдайдағы кәсіпкерлік: бизнес неден басталады, стартап-мәдениет, қазіргі жағдайдағы бәсекелестікті дамыту;
Маркетинг: Маркетингке кіріспе; диджитал-маркетинг, SWOT – талдау-маркетингтік жоспарлау құралы;
қаржылық жоспарлау және модельдеу;
жеке кірістер мен шығыстарды басқару;
отбасы бюджеті - отбасы бюджетінің түрлері, отбасы бюджетін жоспарлау;
жинақтау және жинақтау - қаржылық қауіпсіздік жастығы, жинақтау тәсілдері және т. б.

Біз бұл курсты қажет деп санаймыз, өйткені сабақтарда студенттер қазіргі өмірде қажетті білім, Дағдылар алады. Оқушылар ақша қаражаттарының кірістері мен шығыстарын өз бетінше түсінуді үйренеді, ең бастысы жоспарлауды және бөлуді үйренеді. Интернет желісінде өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жұмыс істеуде. Қосымша табыс туралы көптеген жаңа ақпаратты біліңіз. Мен қорқыту мен кибербуллингтің алдын алу бойынша жұмыс істеймін және тағы басқалар. Яғни, "жаһандық құзыреттілік" курсы өте жан-жақты болып табылады және ХХІ ғасырдың барлық міндеттерін шешу үшін үйрену қажет ең маңызды бөлімдерді (бірліктерді) қамтиды..