«Дарынды бала: оған қалай көмектесуге болады?»

Дарындылық дегеніміз не?

Бұл психикалық дамудың ілгерілеуі немесе кез келген әрекеттің бір немесе бірнеше түріне бейімділік пен қабілеттің болуы.

Дарынды балалар, олар кім?

Бұл, ең алдымен, балалар, бірақ әр түрлі қызмет саласындағы жоғары жетістіктер мен керемет нәтижелерге үлкен қабілеттерге ие.

Сіз дарындылықтың түрлерін білесіз бе?

Дарындылықтың көптеген классификациясы бар. Міне, олардың бірі:

Интеллектуалды дарындылық интеллектуалды дамудың жоғары деңгейімен байланысты;

Академиялық дарындылық оқу жетістігімен анықталады;

Шығармашылық дарындылық көркемдік қызметтегі жоғары жетістіктерде көрінеді;

Әлеуметтік дарындылық қарым -қатынастағы жетістікпен, көшбасшылық қабілеттермен анықталады;

Спорттық талант әр түрлі спорттағы жетістіктермен анықталады.

Баланың жасына байланысты дарындылықтың үш категориясы бар:

Психикалық дамудың ерекше жылдамдығымен, жалпы интеллектісінің жоғары деңгейімен ерекшеленетін балалар (мұндай балалар мектепке дейінгі және бастауыш мектеп жасында салыстырмалы түрде жиі кездеседі).

Қарапайым интеллекті бар, бірақ белгілі бір қызмет түрлерінде (мысалы, математикада немесе басқа ғылым саласында) күрт ерекшеленетін балалар. Мұндай балаларды жасөспірім кезінде табуға болады.

Оқу мен шығармашылық ізденістердің кез келген түрінде әлі табысқа жете алмаған, бірақ жарқын танымдық белсенділікке, пайымдаулардың өзіндік ерекшеліктеріне және керемет психикалық резервке ие балалар. Бұл потенциал немесе «жасырын» дарындылық туралы айтуға болатын жағдайлар. Мұндай оқушылардың психикалық мүмкіндіктері көбінесе жоғары мектеп жасында ашылады.

Ата -аналар бірінші кезекте баласын қадағалауы керек. Оның қызығушылықтары мен қажеттіліктерін зерттеңіз. Оның жеке басына назар аударыңыз. Ал байқау негізінде «менің баламдағы дарындылықтың түрі қандай» деген қорытынды жасалуы керек. Бұл өте маңызды, себебі осы тұжырым негізінде ата -аналар баласымен жұмыс істеу алгоритмін құрады.

Дарындылықтың бірінші түрін - интеллектуалды қарастырайық. Егер сіздің балаңызда дарындылықтың бұл түрі болса, онда ол оқу материалын терең және дәл талдауға бейім. Қосымша әдебиеттерге қызығушылық. Оның дамыған ақыл -ойы, интеллект, қиял, қызығушылығы бар. Ол оқу пәндерін оңай игереді.

Екінші түрі - академиялық. Тренингтің табысты болуымен анықталады. Мұндай бала керемет оқиды және мектепті медальмен бітіруі мүмкін.

Шығармашылық дарындылық.

Көркемдік түрі. Дарындылықтың бұл түрі, әдетте, көркем қызметтегі жоғары жетістіктерде көрінеді - музыка, би, кескіндеме, мүсін, сахналық белсенділік. Әр түрлі көркемдік қабілеттердің «жанкүйерін» көрсететін балалар бар: бала ән айтады, билейді, тіпті тамаша сурет салады, алайда мұндай қабілеті бар балалар ғана бар.

4. Шығармашылық түрі. Ол әлемнің басқа көзқарастарынан айырмашылығы стандартты емес ойлауда көрінеді. Бұл балалардың басқалардан қалмауы олардың дарындылығының негізі болып табылады, олардың әлемге стандартты емес көзқарасы құрылады. Бұл студенттердің шынайы шығармашылығын көру үшін оларға стандартты емес эссе тақырыптары, арнайы шығармашылық тапсырмалар немесе ғылыми жобалар ұсыну қажет.

Көшбасшылық немесе әлеуметтік дарындылық басқа адамдарды түсінуге, олармен қарым -қатынас орнатуға және жетекшілік етуге қабілетті балаларға тән. Көшбасшылық талант жоғары интеллект, дамыған түйсігі, басқа адамдардың сезімдері мен қажеттіліктерін түсіну, жанашырлық қабілеті, әзіл-оспақ сезімі, оларға басқа адамдарға ұнауға көмектеседі.

Психомоторлы немесе спорттық талант. Бұл топқа жататын балалар ерекшеленеді: жігерлі, жарыстардың барлық түрлеріне қатысуға деген ұмтылыс, ашық спорттық ойындар, жылдам реакция, қозғалыстың жеңілдігі, олардың жақсы үйлестірілуі, физикалық төзімділік.

Құрметті ата -аналар! Сіздің сүйіспеншілігіңіз бен қолдауыңыз баланың сәттілігі мен әл-ауқаты үшін маңызды:

1. Адал болыңыз. Барлық балалар өтірікке өте сезімтал, бұл дарынды балаларға қатысты.

2. Баланың даму деңгейін бағалаңыз.

Ұзақ түсіндірулер мен әңгімелерден аулақ болыңыз.

Баладағы өзгерістерді уақытында білуге ​​тырысыңыз. Олар ерекше сұрақтармен немесе мінез -құлықпен көрсетілуі мүмкін және дарындылықтың белгісі болып табылады.

5. Балаңыздың жеке басын құрметтеңіз. Оған өз қызығушылықтарыңыз бен хоббилеріңізді енгізуге тырыспаңыз.

Балаларыңызда келесі қасиеттерді дамытыңыз:

- өзіндік құндылық санасына негізделген сенімділік;

- өзінің және басқалардың жақсы және жаман жақтарын түсіну;

- интеллектуалдық қызығушылық және зерттеу тәуекеліне дайын болу;

- мейірімділікке, адалдыққа, достыққа, эмпатияға, шыдамдылыққа, рухани батылдыққа құрмет;

- өз күшіне сүйену әдеті және өз әрекеті үшін жауапкершілікті алуға дайындық;

- ортақ табуға көмектесу қабілеті